Glowpedia
Tietokannasta · 2026-09-20

Mistä brändit ovat kotoisin.

Nykyiseen analyysiin

Brändien alkuperämaat tietosanakirjassa ja se, miten alkuperä liittyy siihen, missä brändejä todellisuudessa myydään seuraamillamme viidellä markkinalla.

Laskettu 2026-09-20 Glowpedian tietokannasta niille 3 244 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-09-20 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Avainluvut

3 244
Brändejä aineistossa#
61
Alkuperämaita#
15,3 %
Pohjoismainen alkuperä#
496
9,1 %
Alkuperä Saksassa, Itävallassa tai Sveitsissä#
295
36,7 %
Kolmesta suurimmasta alkuperämaasta#
1 191

Brändit alkuperämaittain

LukumääräOsuus
Yhdysvallat521
16,1 %
Ranska368
11,3 %
Iso-Britannia302
9,3 %
Italia300
9,3 %
Ruotsi241
7,4 %
Etelä-Korea221
6,8 %
Saksa218
6,7 %
Tanska136
4,2 %
Espanja125
3,9 %
Puola108
3,3 %
Suomi67
2,1 %
Arabiemiirikunnat63
1,9 %
Sveitsi59
1,8 %
Australia57
1,8 %
Tšekki56
1,7 %
Norja50
1,5 %
Alankomaat49
1,5 %
Japani39
1,2 %
Kanada27
0,8 %
Israel18
0,6 %
Itävalta18
0,6 %
Turkki18
0,6 %
Kreikka15
0,5 %
Belgia14
0,4 %
Bulgaria11
0,3 %

Alkuperä suhteessa markkinaan: kullakin markkinalla myytävien brändien määrä

LukumääräRuotsiNorjaTanskaSuomiSaksa
Yhdysvallat521421298429363308
Ranska368242141235205180
Iso-Britannia302237179250207170
Italia30017978179160138
Ruotsi241223184189177153
Etelä-Korea221172164171164135
Saksa21816375174151113
Tanska13687811246673
Espanja1257747755854
Puola10898321019079
Suomi673328315725
Arabiemiirikunnat635720525143