Glowpedia
Tietokannasta · 2026-09-30

Mistä brändit ovat kotoisin.

Nykyiseen analyysiin

Brändien alkuperämaat tietosanakirjassa ja se, miten alkuperä liittyy siihen, missä brändejä todellisuudessa myydään seuraamillamme viidellä markkinalla.

Laskettu 2026-09-30 Glowpedian tietokannasta niille 3 397 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-09-30 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Avainluvut

3 397
Brändejä aineistossa#
62
Alkuperämaita#
14,7 %
Pohjoismainen alkuperä#
499
11,6 %
Alkuperä Saksassa, Itävallassa tai Sveitsissä#
395
35,8 %
Kolmesta suurimmasta alkuperämaasta#
1 215

Brändit alkuperämaittain

LukumääräOsuus
Yhdysvallat526
15,5 %
Ranska373
11 %
Italia316
9,3 %
Saksa310
9,1 %
Iso-Britannia302
8,9 %
Ruotsi244
7,2 %
Etelä-Korea221
6,5 %
Tanska136
4 %
Espanja128
3,8 %
Puola109
3,2 %
Suomi67
2 %
Arabiemiirikunnat64
1,9 %
Sveitsi62
1,8 %
Australia57
1,7 %
Tšekki56
1,7 %
Alankomaat56
1,7 %
Norja50
1,5 %
Japani40
1,2 %
Kanada29
0,9 %
Itävalta23
0,7 %
Turkki20
0,6 %
Israel18
0,5 %
Kreikka16
0,5 %
Belgia15
0,4 %
Bulgaria11
0,3 %

Alkuperä suhteessa markkinaan: kullakin markkinalla myytävien brändien määrä

LukumääräRuotsiNorjaTanskaSuomiSaksa
Yhdysvallat526422299429363314
Ranska373243142236206187
Italia31618179181161154
Saksa31016976180155205
Iso-Britannia302237179250207171
Ruotsi244227185192179156
Etelä-Korea221172164171164136
Tanska13687811246673
Espanja1287747765856
Puola109100331029281
Suomi673328315725
Arabiemiirikunnat645720525144