Glowpedia
Tietokannasta · 2026-10-01.2

Mistä brändit ovat kotoisin.

Nykyiseen analyysiin

Brändien alkuperämaat tietosanakirjassa ja se, miten alkuperä liittyy siihen, missä brändejä todellisuudessa myydään seuraamillamme viidellä markkinalla.

Laskettu 2026-10-01 Glowpedian tietokannasta niille 3 438 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-10-01.2 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Avainluvut

3 438
Brändejä aineistossa#
62
Alkuperämaita#
14,6 %
Pohjoismainen alkuperä#
501
12,2 %
Alkuperä Saksassa, Itävallassa tai Sveitsissä#
418
36 %
Kolmesta suurimmasta alkuperämaasta#
1 238

Brändit alkuperämaittain

LukumääräOsuus
Yhdysvallat528
15,4 %
Ranska379
11 %
Saksa331
9,6 %
Italia316
9,2 %
Iso-Britannia305
8,9 %
Ruotsi245
7,1 %
Etelä-Korea221
6,4 %
Tanska136
4 %
Espanja128
3,7 %
Puola109
3,2 %
Suomi68
2 %
Arabiemiirikunnat64
1,9 %
Sveitsi62
1,8 %
Australia57
1,7 %
Alankomaat57
1,7 %
Tšekki56
1,6 %
Norja50
1,5 %
Japani40
1,2 %
Kanada29
0,8 %
Itävalta25
0,7 %
Turkki20
0,6 %
Israel18
0,5 %
Belgia16
0,5 %
Kreikka16
0,5 %
Bulgaria11
0,3 %

Alkuperä suhteessa markkinaan: kullakin markkinalla myytävien brändien määrä

LukumääräRuotsiNorjaTanskaSuomiSaksa
Yhdysvallat528422299429363316
Ranska379243144236206193
Saksa33116977180155227
Italia31618179181161154
Iso-Britannia305237180250207174
Ruotsi245227185192179157
Etelä-Korea221172164171164136
Tanska13687811246673
Espanja1287747765856
Puola109100331029281
Suomi683328315726
Arabiemiirikunnat645720525144