Glowpedia
Tietokannasta · 2026-10-05

Mistä brändit ovat kotoisin.

Nykyiseen analyysiin

Brändien alkuperämaat tietosanakirjassa ja se, miten alkuperä liittyy siihen, missä brändejä todellisuudessa myydään seuraamillamme viidellä markkinalla.

Laskettu 2026-10-05 Glowpedian tietokannasta niille 3 500 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-10-05 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Avainluvut

3 500
Brändejä aineistossa#
62
Alkuperämaita#
14,3 %
Pohjoismainen alkuperä#
502
13,5 %
Alkuperä Saksassa, Itävallassa tai Sveitsissä#
474
36,9 %
Kolmesta suurimmasta alkuperämaasta#
1 290

Brändit alkuperämaittain

LukumääräOsuus
Yhdysvallat529
15,1 %
Saksa381
10,9 %
Ranska380
10,9 %
Italia316
9 %
Iso-Britannia305
8,7 %
Ruotsi245
7 %
Etelä-Korea221
6,3 %
Tanska136
3,9 %
Espanja129
3,7 %
Puola109
3,1 %
Suomi68
1,9 %
Arabiemiirikunnat64
1,8 %
Sveitsi64
1,8 %
Australia58
1,7 %
Alankomaat57
1,6 %
Tšekki56
1,6 %
Norja51
1,5 %
Japani40
1,1 %
Kanada29
0,8 %
Itävalta29
0,8 %
Turkki20
0,6 %
Israel18
0,5 %
Belgia16
0,5 %
Kreikka16
0,5 %
Bulgaria11
0,3 %

Alkuperä suhteessa markkinaan: kullakin markkinalla myytävien brändien määrä

LukumääräRuotsiNorjaTanskaSuomiSaksa
Yhdysvallat529423300430364317
Saksa38116977180157269
Ranska380243144237206194
Italia31618180181162154
Iso-Britannia305237180250207174
Ruotsi245227185191179157
Etelä-Korea221172164171164136
Tanska13687811246673
Espanja1297747765857
Puola109100331029281
Suomi683328315726
Arabiemiirikunnat645720525144