Glowpedia
Tietokannasta · 2026-10-11

Mistä brändit ovat kotoisin.

Nykyiseen analyysiin

Brändien alkuperämaat tietosanakirjassa ja se, miten alkuperä liittyy siihen, missä brändejä todellisuudessa myydään seuraamillamme viidellä markkinalla.

Laskettu 2026-10-11 Glowpedian tietokannasta niille 3 599 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-10-11 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Avainluvut

3 599
Brändejä aineistossa#
62
Alkuperämaita#
14 %
Pohjoismainen alkuperä#
502
15,5 %
Alkuperä Saksassa, Itävallassa tai Sveitsissä#
557
38,1 %
Kolmesta suurimmasta alkuperämaasta#
1 370

Brändit alkuperämaittain

LukumääräOsuus
Yhdysvallat531
14,8 %
Saksa458
12,7 %
Ranska381
10,6 %
Italia318
8,8 %
Iso-Britannia305
8,5 %
Ruotsi245
6,8 %
Etelä-Korea221
6,1 %
Tanska136
3,8 %
Espanja129
3,6 %
Puola111
3,1 %
Suomi68
1,9 %
Sveitsi65
1,8 %
Arabiemiirikunnat64
1,8 %
Australia58
1,6 %
Alankomaat58
1,6 %
Tšekki57
1,6 %
Norja51
1,4 %
Japani40
1,1 %
Itävalta34
0,9 %
Kanada29
0,8 %
Turkki20
0,6 %
Israel19
0,5 %
Belgia18
0,5 %
Kreikka17
0,5 %
Bulgaria11
0,3 %

Alkuperä suhteessa markkinaan: kullakin markkinalla myytävien brändien määrä

LukumääräRuotsiNorjaTanskaSuomiSaksa
Yhdysvallat531422300431364320
Saksa45816878180157354
Ranska381243144237206205
Italia31818180181162170
Iso-Britannia305237180250207176
Ruotsi245227186191180159
Etelä-Korea221172164171164137
Tanska13687811246673
Espanja1297847765858
Puola111100331029283
Suomi683328315726
Sveitsi654623434342