Glowpedia
Tietokannasta · 2026-10-13

Mistä brändit ovat kotoisin.

Nykyiseen analyysiin

Brändien alkuperämaat tietosanakirjassa ja se, miten alkuperä liittyy siihen, missä brändejä todellisuudessa myydään seuraamillamme viidellä markkinalla.

Laskettu 2026-10-13 Glowpedian tietokannasta niille 3 777 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-10-13 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Avainluvut

3 777
Brändejä aineistossa#
63
Alkuperämaita#
13,3 %
Pohjoismainen alkuperä#
502
18,6 %
Alkuperä Saksassa, Itävallassa tai Sveitsissä#
702
39,7 %
Kolmesta suurimmasta alkuperämaasta#
1 498

Brändit alkuperämaittain

LukumääräOsuus
Saksa578
15,3 %
Yhdysvallat535
14,2 %
Ranska385
10,2 %
Italia325
8,6 %
Iso-Britannia307
8,1 %
Ruotsi245
6,5 %
Etelä-Korea221
5,9 %
Tanska136
3,6 %
Espanja132
3,5 %
Puola111
2,9 %
Sveitsi78
2,1 %
Suomi68
1,8 %
Arabiemiirikunnat65
1,7 %
Alankomaat62
1,6 %
Australia58
1,5 %
Tšekki57
1,5 %
Norja51
1,4 %
Itävalta46
1,2 %
Japani40
1,1 %
Kanada29
0,8 %
Turkki20
0,5 %
Israel19
0,5 %
Belgia18
0,5 %
Kreikka17
0,5 %
Bulgaria11
0,3 %

Alkuperä suhteessa markkinaan: kullakin markkinalla myytävien brändien määrä

LukumääräRuotsiNorjaTanskaSuomiSaksa
Saksa57816978180157472
Yhdysvallat535421300431364324
Ranska385243144237206209
Italia32518180181162175
Iso-Britannia307238181251208178
Ruotsi245227186191180159
Etelä-Korea221172164171164137
Tanska13687811246673
Espanja1327847765862
Puola111100331029283
Sveitsi784623434355
Suomi683328315726