Glowpedia
Tietokannasta · 2026-10-17

Mistä brändit ovat kotoisin.

Nykyiseen analyysiin

Brändien alkuperämaat tietosanakirjassa ja se, miten alkuperä liittyy siihen, missä brändejä todellisuudessa myydään seuraamillamme viidellä markkinalla.

Laskettu 2026-10-17 Glowpedian tietokannasta niille 3 819 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-10-17 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Avainluvut

3 819
Brändejä aineistossa#
66
Alkuperämaita#
13,1 %
Pohjoismainen alkuperä#
502
18,6 %
Alkuperä Saksassa, Itävallassa tai Sveitsissä#
712
39,7 %
Kolmesta suurimmasta alkuperämaasta#
1 517

Brändit alkuperämaittain

LukumääräOsuus
Saksa587
15,4 %
Yhdysvallat540
14,1 %
Ranska390
10,2 %
Italia333
8,7 %
Iso-Britannia309
8,1 %
Ruotsi245
6,4 %
Etelä-Korea221
5,8 %
Tanska136
3,6 %
Espanja134
3,5 %
Puola111
2,9 %
Sveitsi79
2,1 %
Suomi68
1,8 %
Arabiemiirikunnat65
1,7 %
Alankomaat62
1,6 %
Australia60
1,6 %
Tšekki57
1,5 %
Norja51
1,3 %
Itävalta46
1,2 %
Japani40
1,1 %
Kanada29
0,8 %
Turkki20
0,5 %
Israel19
0,5 %
Belgia19
0,5 %
Kreikka17
0,5 %
Bulgaria11
0,3 %

Alkuperä suhteessa markkinaan: kullakin markkinalla myytävien brändien määrä

LukumääräRuotsiNorjaTanskaSuomiSaksa
Saksa58716978180157481
Yhdysvallat540422301432365334
Ranska390243144237206226
Italia33318180181162192
Iso-Britannia309238182251208182
Ruotsi245227186191180160
Etelä-Korea221172164171164138
Tanska13687811246673
Espanja1347747765864
Puola111100331029283
Sveitsi794623434357
Suomi683328315726