Glowpedia
Tietokannasta · 2026-09-15

Alkuperä ja omistus.

Nykyiseen analyysiin

Missä brändit perustettiin, ristiin sen kanssa missä niiden nykyinen omistaja sijaitsee. Valmistusmaa ei ole vielä tietokannassa ja lisätään, kun se on kerätty. Luvut koskevat brändejä, joilla on omistaja tunnetusta maasta, ja ovat osuuksia otoksen brändeistä — eivät koskaan markkinaosuuksia.

Laskettu 2026-09-15 Glowpedian tietokannasta niille 3 244 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-09-15 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Tunnusluvut

3 244
Brändejä aineistossa#
50,5 %
On omistaja#
1 638
13,1 %
Omistajan maa tiedossa#
426
57 %
Kotimaassa omistetut#
243
42 %
Ulkomaalaisomisteiset#
179

Perustamismaan mukaan

LukumääräOsuusUlkomaalaisomisteiset
Yhdysvallat140
32,9 %
68
Ranska60
14,1 %
28
Italia34
8 %
7
Iso-Britannia33
7,8 %
16
Saksa31
7,3 %
13
Espanja19
4,5 %
7
Etelä-Korea19
4,5 %
3
Japani12
2,8 %
3
Norja9
2,1 %
1
Puola9
2,1 %
1
Ruotsi9
2,1 %
7
Tanska8
1,9 %
5
Arabiemiirikunnat7
1,6 %
0
Suomi6
1,4 %
1
Australia4
0,9 %
4
Kanada4
0,9 %
4
Sveitsi4
0,9 %
4
Kreikka4
0,9 %
1
Ukraina3
0,7 %
0
Alankomaat2
0,5 %
2

Perustamismaa × omistajan maa

LukumääräYhdysvallatRanskaIso-BritanniaSaksaItaliaJapaniEspanjaEtelä-Korea
Yhdysvallat140722518100711
Ranska601132202170
Italia34061027000
Iso-Britannia33621701320
Saksa31200182311
Espanja19420010120
Etelä-Korea19100010016
Japani1211010900
Norja900000000
Puola900000000
Ruotsi900020010
Tanska800010000