Glowpedia
Tietokannasta · 2026-09-30

Alkuperä ja omistus.

Nykyiseen analyysiin

Missä brändit perustettiin, ristiin sen kanssa missä niiden nykyinen omistaja sijaitsee. Valmistusmaa ei ole vielä tietokannassa ja lisätään, kun se on kerätty. Luvut koskevat brändejä, joilla on omistaja tunnetusta maasta, ja ovat osuuksia otoksen brändeistä — eivät koskaan markkinaosuuksia.

Laskettu 2026-09-30 Glowpedian tietokannasta niille 3 397 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-09-30 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Tunnusluvut

3 397
Brändejä aineistossa#
49,8 %
On omistaja#
1 691
12,9 %
Omistajan maa tiedossa#
437
57,7 %
Kotimaassa omistetut#
252
41,4 %
Ulkomaalaisomisteiset#
181

Perustamismaan mukaan

LukumääräOsuusUlkomaalaisomisteiset
Yhdysvallat141
32,3 %
68
Ranska61
14 %
28
Italia38
8,7 %
8
Saksa34
7,8 %
14
Iso-Britannia33
7,6 %
16
Espanja19
4,4 %
7
Etelä-Korea19
4,4 %
3
Japani13
3 %
3
Norja9
2,1 %
1
Puola9
2,1 %
1
Ruotsi9
2,1 %
7
Tanska8
1,8 %
5
Arabiemiirikunnat7
1,6 %
0
Suomi6
1,4 %
1
Australia4
0,9 %
4
Kanada4
0,9 %
4
Sveitsi4
0,9 %
4
Kreikka4
0,9 %
1
Ukraina3
0,7 %
0
Alankomaat2
0,5 %
2

Perustamismaa × omistajan maa

LukumääräYhdysvallatRanskaIso-BritanniaItaliaSaksaJapaniEspanjaEtelä-Korea
Yhdysvallat141732518010711
Ranska611133220170
Italia38161300000
Saksa34200220311
Iso-Britannia33621710320
Espanja19420100120
Etelä-Korea19100100016
Japani13110011000
Norja900000000
Puola900000000
Ruotsi900002010
Tanska800001000