Glowpedia
Tietokannasta · 2026-10-06

Alkuperä ja omistus.

Nykyiseen analyysiin

Missä brändit perustettiin, ristiin sen kanssa missä niiden nykyinen omistaja sijaitsee. Valmistusmaa ei ole vielä tietokannassa ja lisätään, kun se on kerätty. Luvut koskevat brändejä, joilla on omistaja tunnetusta maasta, ja ovat osuuksia otoksen brändeistä — eivät koskaan markkinaosuuksia.

Laskettu 2026-10-06 Glowpedian tietokannasta niille 3 599 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-10-06 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Tunnusluvut

3 599
Brändejä aineistossa#
49,3 %
On omistaja#
1 773
12,3 %
Omistajan maa tiedossa#
443
57,8 %
Kotimaassa omistetut#
256
41,3 %
Ulkomaalaisomisteiset#
183

Perustamismaan mukaan

LukumääräOsuusUlkomaalaisomisteiset
Yhdysvallat141
31,8 %
68
Ranska62
14 %
28
Saksa39
8,8 %
16
Italia38
8,6 %
8
Iso-Britannia33
7,5 %
16
Espanja19
4,3 %
7
Etelä-Korea19
4,3 %
3
Japani13
2,9 %
3
Norja9
2 %
1
Puola9
2 %
1
Ruotsi9
2 %
7
Tanska8
1,8 %
5
Arabiemiirikunnat7
1,6 %
0
Suomi6
1,4 %
1
Australia4
0,9 %
4
Kanada4
0,9 %
4
Sveitsi4
0,9 %
4
Kreikka4
0,9 %
1
Ukraina3
0,7 %
0
Alankomaat2
0,5 %
2

Perustamismaa × omistajan maa

LukumääräYhdysvallatRanskaIso-BritanniaSaksaItaliaJapaniEspanjaEtelä-Korea
Yhdysvallat141732518100711
Ranska621134202170
Saksa39300232311
Italia38161030000
Iso-Britannia33621701320
Espanja19420010120
Etelä-Korea19100010016
Japani13110101000
Norja900000000
Puola900000000
Ruotsi900020010
Tanska800010000