Glowpedia
Tietokannasta · 2026-10-17

Alkuperä ja omistus.

Nykyiseen analyysiin

Missä brändit perustettiin, ristiin sen kanssa missä niiden nykyinen omistaja sijaitsee. Valmistusmaa ei ole vielä tietokannassa ja lisätään, kun se on kerätty. Luvut koskevat brändejä, joilla on omistaja tunnetusta maasta, ja ovat osuuksia otoksen brändeistä — eivät koskaan markkinaosuuksia.

Laskettu 2026-10-17 Glowpedian tietokannasta niille 3 819 brändille, joista on julkaistu artikkeli tässä versiossa, sekä Glowjaktin ja Glowscoutin hintatiedoista markkinalukuja varten. Luvut lasketaan uudelleen päivittäin.

Tallennettu versio 2026-10-17 — luvut eivät muutu. · laskentasääntö 2026-09-10 · Mihin havaintoihin luku perustuu?

Tunnusluvut

3 819
Brändejä aineistossa#
49,2 %
On omistaja#
1 877
11,7 %
Omistajan maa tiedossa#
448
58,3 %
Kotimaassa omistetut#
261
40,9 %
Ulkomaalaisomisteiset#
183

Perustamismaan mukaan

LukumääräOsuusUlkomaalaisomisteiset
Yhdysvallat143
31,9 %
68
Ranska62
13,8 %
28
Saksa40
8,9 %
16
Italia40
8,9 %
8
Iso-Britannia33
7,4 %
16
Espanja19
4,2 %
7
Etelä-Korea19
4,2 %
3
Japani13
2,9 %
3
Norja9
2 %
1
Puola9
2 %
1
Ruotsi9
2 %
7
Tanska8
1,8 %
5
Arabiemiirikunnat7
1,6 %
0
Suomi6
1,3 %
1
Australia4
0,9 %
4
Kanada4
0,9 %
4
Sveitsi4
0,9 %
4
Kreikka4
0,9 %
1
Ukraina3
0,7 %
0
Alankomaat2
0,5 %
2

Perustamismaa × omistajan maa

LukumääräYhdysvallatRanskaSaksaIso-BritanniaItaliaJapaniEspanjaEtelä-Korea
Yhdysvallat143752510180711
Ranska621134022170
Saksa40302402311
Italia40160132000
Iso-Britannia33620171320
Espanja19420010120
Etelä-Korea19100010016
Japani13111001000
Norja900000000
Puola900000000
Ruotsi900200010
Tanska800100000